Jesienią oraz zimą o wiele chętniej niż latem czy wiosną sięgamy po miody. Są nie tylko smacznym dodatkiem do gorącej herbaty, ale mają też bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Istnieje wiele rodzajów miodu. Zastanawiasz się, jakie są jego odmiany i która z nich jest najzdrowsza? Jakie są jej właściwości? Te pytania zadaje sobie każdy, kto staje przed tym trudnym wyborem. Oto kilka cennych wskazówek, które ułatwią Ci zakup najlepszego miodu. 

Rodzaje miodów – czy najlepszy znaczy najzdrowszy?

Polska Norma mówi o kilku gatunkach miodów, które są popularne w naszym kraju:

- miód nektarowo-spadziowy,

- miody nektarowe - takie jak akacjowy, rzepakowy, lipowy, gryczany, wielokwiatowy, czy też wrzosowy. Można zaliczyć do nich również gatunki rzadziej występujące, takie jak miód wytworzony z koniczyny czerwonej czy sadów,

- miody spadziowe - produkowane ze spadzi iglastej i liściastej.

W Polsce istnieje dużo więcej odmian i rodzajów miodów. Wśród nich spotkać możesz również takie jak miód faceliowy, słonecznikowy, wierzbowy, nostrzykowy, łąkowy, ziołowy, chabrowy czy z malin i jeżyn leśnych. Na świecie natomiast można spróbować wielu ciekawych propozycji jak na przykład miód walerianowy, tymiankowy, eukaliptusowy czy kasztanowy. To jednak nie koniec listy. Pszczoły bowiem potrafią pozyskiwać miód ze spadzi czy nektaru takich roślin, jakie występują w ich zasięgu i to praktycznie niezależnie od współrzędnych geograficznych. To, jaki miód jest najzdrowszy, zależy od tego, na jakie dolegliwości go potrzebujesz. 

W jaki sposób wybrać najzdrowszy miód?

W sklepach znajduje się wiele rodzajów miodów, a informacje, które zawarte są na etykietach, nie zawsze są zrozumiałe dla kupujących. Na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze miodu i skąd pewność, jaki jest najzdrowszy? Na każdej nalepce powinna być wyraźna, pełna nazwa produktu, która określa, jaki rodzaj miodu znajduje się w słoiku. Do innych koniecznych danych, które powinny być umieszczone na etykiecie, należą:

- warunki przechowywania,

- dane o pszczelarzu i dokładny rok, który określa trwałość wyrobu,

- data rozlewu,

- zawartość/masa netto,

- miejsce pochodzenia,

- weterynaryjny numer identyfikacyjny,

- numer partii produkcyjnej.

Miód a zdrowie — jakie miody są najzdrowsze?

Prozdrowotne właściwości miodu w dużej mierze zależą od tego, z jakich kwiatów pszczoły zbierają pyłek i nektar, niezbędny do jego produkcji. Z tego powodu produkty te różnią się od siebie działaniem na organizm. Stosując miód w konkretnym przypadku, pamiętaj, aby przy zakupie sprawdzić jego rodzaj. Do najważniejszych właściwości miodu należy zaliczyć:

- prebiotyczne,

- odżywcze,

- przeciwutleniające,

- przeciwdrobnoustrojowe,

- przeciwzapalne.

Do istotnych właściwości miodu, wskazujących na jego korzystny wpływ na organizm, zaliczyć należy przeciwdziałanie drobnoustrojom. Skutecznie wspomaga zwalczanie bakterii, takich jak gronkowce i paciorkowce, jak również laseczek wąglika i prątków gruźlicy. Miód hamuje również działanie baterii, takich jak Escherichia coli, pałeczka zapalenia płuc, salmonella, Shigella, pałeczka ropy błękitnej, czy też grzybów drożdżoidalnych z rodzaju Candida. Za antybiotyczne działanie miodów odpowiadają zawarte w nim związki, takie jak oksydaza glukozy, lizozym i apidycyna, czy też substancje zawarte w nektarze roślin albo spadzi, takie jak związki flawonoidowe, czy też garbniki katechinowe.

Miód stosowany jest powszechnie w profilaktyce i terapii wielu schorzeń. Jest znany od lat ze swoich właściwości prozdrowotnych. Pomaga na dolegliwości układu immunologicznego, choroby układu krążenia, pokarmowego, oddechowego i moczowego. Każdy rodzaj miodu wykazuje jednak nieco inne działanie lecznicze:

- miód wielokwiatowy - działa na organizm wzmacniająco, przeciwalergicznie i antybakteryjnie. Wpływa na pracę serca, naczyń krwionośnych i układ pokarmowy,

- miód gryczany - charakteryzuje się dużą antybiotycznością. Wykorzystasz go przy leczeniu niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Działa także odtruwająco i oczyszczająco. Miód gryczany jest najlepszy, jeżeli masz problemy z wątrobą,

- miód lipowy - będzie najzdrowszy, jeśli chodzi o przeziębienie czy grypę. Działa przeciwgorączkowo i napotnie. Wspomaga również leczenie nerwicy.

- miód akacjowo-łąkowy - najdelikatniejszy z miodów, który uwielbiają dzieci. To najlepszy wybór, jeśli chodzi o choroby układu trawiennego. Blokuje również tworzenie się kamieni w organizmie i pomaga na zapalenia żołądka,

- miód faceliowy - pomaga w leczeniu chorób związanych z układem krążenia. Wspiera organizm także przy niewydolności mięśnia sercowego, a także nadciśnieniu tętniczym. Wspomaga również oczyszczenie organizmu z substancji zawartych w kawie, herbacie czy papierosach,

- miód nektarowo-spadziowy - wykazuje działanie moczopędne i żółciopędne. Ma też właściwości dezynfekujące. Jest odpowiedni dla osób z problemami układu moczowego.

Miód może być pyszny – najlepsze rodzaje w smaku

Miód jest nie tylko zdrowy, lecz wyróżnia się także wyjątkowymi walorami smakowymi, o czym przekonują się wszyscy jego smakosze. Z powodzeniem zastąpi łakocie, kiedy masz ochotę na coś słodkiego. Możesz zastosować go także jako dodatek do pieczywa, wypieków, deserów, wody z cytryną, herbaty, kawy, alkoholu, czy też mleka. Jedne rodzaje miodów trafią w gust dorosłych, a za innymi będą przepadać dzieci. 

Ze względu na smak, najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje miodów: 

- miód uniwersalny — wielbiciele miodów mogą wybierać wśród szerokiego wachlarzu gatunków, które smakują zawsze i każdemu. To żółte, aromatyczne, niezbyt ostre, ale i nie za bardzo łagodne produkty. Zalicza się do nich głównie takie miody jak lipowy, wielokwiatowy, wrzosowy, z koniczyny, mniszka, słonecznika, czy też wierzby,

- miód ostry lub intensywny — w tej kategorii dominuje miód gryczany. Jest intensywny i ostry, o specyficznym, korzennym smaku i zapachu. Idealnie nadaje się do słodzenia kawy czy jako dodatek do alkoholi. W tej kategorii znalazły się również miody uniwersalne, lecz o zdecydowanym, nieco korzennym albo żywicznym posmaku, pozyskane ze spadzi iglastej lub liściastej. Nie są zbyt słodkie, za to cierpkie. Mają także ciemną barwę, dlatego trafiają raczej w gust osób dorosłych. Co ciekawe, miody o ciemniejszym zabarwieniu mają mocniejsze działanie antyoksydacyjne niż te jasne,

- miód łagodny — dzieci oraz wszystkie osoby preferujące łagodną słodycz lubią zwłaszcza miód leśny malinowy. Do łagodnych i delikatnych miodów należą również akacjowy i rzepakowy.

W naszym e-sklepie przygotowaliśmy szeroki asortyment wysokiej jakości miodów, w bardzo atrakcyjnej cenie. Wśród nich znajdziesz produkty, wyróżniające się delikatnym, jak i nieco bardziej wyrazistym smakiem. Dzięki temu z pewnością przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. 

Najzdrowszy miód? To sprawa indywidualna

Biorąc pod uwagę tak liczne gatunki i różnice w miodach, nie dziwi pytanie o to, jaki miód jest najzdrowszy i zarazem dla nas najlepszy? Jak widzisz, odpowiedź jest zależna jednak nie tyle od miodu, ile od jego potencjalnego konsumenta, jego preferencji i oczekiwań. Jeżeli chcesz wybrać dla siebie najlepszy gatunek miodu, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w miodzie i jakie powinien mieć właściwości. Znając swoje potrzeby z pewnością z łatwością wybierzesz odpowiedni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności