Miód jest produktem cenionym od najdawniejszych lat. Nic w tym dziwnego. Charakteryzuje się delikatnym smakiem i słodkim zapachem. Doskonale sprawdza się jako naturalny zamiennik cukru. Wiele osób dodaje go do herbaty, kawy czy deserów. Posiada też liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne. Jego forma – stała lub płynna – zależy od zawartości glukozy w stosunku do zawartości wody. W jaki sposób zmienić konsystencję miodu skrystalizowanego na płynny? Czytaj dalej i dowiedz się, jak rozpuścić miód!

 

Krystalizacja miodu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Miód zachowuje swą płynność przez kilka tygodni, a nawet miesięcy od czasu zebrania. Jeśli chcesz przedłużyć ten okres, umieść go w nienasłonecznionym miejscu o temperaturze wynoszącej około 10 stopni Celsjusza.

 

Sam proces krystalizacji miodu jest całkowicie naturalny i wynika z jego właściwości chemicznych oraz fizycznych. Składa się on po części z wody, ale głównie z cukrów. Zazwyczaj poziom tych ostatnich oscyluje między 70 a 80 procentami zawartości całego produktu. Występuje tu pewna zależność — mianowicie im więcej cukru w miodzie, tym szybciej ulega on krystalizacji. Przyspieszają ją melecytoza i glikoza, natomiast opóźniają – fruktoza, a także dekstryny. Najszybciej krystalizacji ulegają miody:

 

nektarowe,

 

rzepakowe,

 

lipowe,

 

mniszkowe,

 

nawłociowe,

 

klonowe,

 

malinowe,

 

borówkowe.

 

Jak rozpuścić miód? Poznaj dwa sprawdzone sposoby

Istnieje kilka sposobów na rozpuszczenie miodu. Najczęściej słoik z zawartością umieszcza się w wodzie nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby być w tym przypadku skrupulatny, bo w wyższej temperaturze miód może stracić część swoich właściwości. Regularnie sprawdzaj, jak zmienia się jego konsystencja. Jest to ważne, aby nie był ani zbyt twardy, ani zbyt rozrzedzony. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, podziel miód i umieść go w mniejszych pojemnikach bądź niewielkich słoiczkach.

 

Równie skuteczne jest rozpuszczanie miodu w piekarniku. Osiągniesz taki sam efekt przy mniejszym nakładzie pracy. Ułatwieniem jest możliwość ustawienia stałej temperatury w urządzeniu i automatyczna kontrola czasu.

 

Właściwości zdrowotne miodu

Miód jest bardzo dobrym źródłem energii. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i antybakteryjne. Dzięki niemu zwiększa się odporność organizmu, a jego regeneracja przebiega bardzo sprawnie.

 

Regularnie spożywany miód zwalcza kaszel, bóle gardła i pomaga w przypadku zapalenia zatok. Jeśli masz jakieś rany lub poparzenia, pomoże w ich zagojeniu. Do tego działa cuda w przypadku problemów ze snem, poprawi Twoje samopoczucie i zniweluje stres. Doskonale oczyści Twój organizm, usuwając metale ciężkie, takie jak ołów. Miód swoje szerokie zastosowanie znalazł też w kosmetyce. Skutecznie rozjaśnia skórę, poprawia jej elastyczność, sprężystość, a także doskonale nawilża.

 

Jak spożywać miód?

Teraz kiedy już wiesz, jak rozpuścić miód, spożywaj go regularnie, aby w pełni skorzystać z bogactwa jego smaku i właściwości zdrowotnych. Jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, a także napojów. Świetnie smakuje w połączeniu z drobiem, jagnięciną oraz rybami. Pasuje również do sosów sałatkowych, deserowych oraz marynat mięsnych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności