Jak zrobić miód pitny? Podpowiadamy!

Miody słyną ze swojego aksamitnego, delikatnego smaku. Znajdują zastosowanie jako naturalny słodzik — są świetnym zamiennikiem cukru. W dawnych czasach popularne były w formie pitnej. Uchodziły za ekskluzywny trunek, dostępny jedynie dla pary królewskiej oraz szlachty. Z czasem jednak wyparły je wina. Mimo tego miody nie straciły swojej popularności i święcą tryumfy we współczesnej kuchni. Kosztowanie gotowego smakołyku jest bardzo przyjemne, jednak jeszcze więcej radości sprawi Ci jego samodzielne przygotowanie. Już za moment dowiesz się, jak zrobić miód pitny w domu!

Jakie składniki są potrzebne do zrobienia miodu pitnego?

Rodzaj trunku, jaki uzyskasz, jest uzależniony od zastosowanych proporcji. Wyróżniamy półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki. Różnią się one stosunkiem miodu i wody. Najczęściej przygotowywanym napojem jest trójniak. Jakich zatem składników potrzebujesz do jego produkcji? Aby zrobić miód pitny, zaopatrz się w:

- 10 litrów miodu,

- 20 litrów wody,

- jedno opakowanie drożdży winiarskich,

- szklany gąsior o pojemności minimum 35 litrów.

Zacznij od przygotowania brzeczki

Brzeczką nazywa się rozcieńczony miód z wodą. Cały proces rozpocznij od zagotowania w garnku 10 litrów miodu i 20 litrów wody. Mieszaj je co kilka lub kilkanaście minut, zbierając szumowiny. Następnie sprawdź, dokąd sięga roztwór i zaznacz tę granicę na ściance garnka. Podczas gotowania na bieżąco uzupełniaj wodę, aby objętość mieszanki nie uległa zmianie. Gotuj do czasu pojawienia się szumowin. Następnie wystudź brzeczkę, po czym dodaj drożdże według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu.

Miksturę przelej do odpowiednio przygotowanego wcześniej gąsiora. Pamiętaj, żeby go należycie przygotować – powinien być czysty i dobrze wyparzony. Po zmieszaniu wszystkich składników szczelnie zamknij naczynie za pomocą gumowego korka z rurką. W ostatnim już kroku odstaw całość do miejsca o temperaturze powietrza nieprzekraczającej 18 stopni Celsjusza.

Proces fermentacji miodu pitnego

Proces fermentacji trwa około 7 - 9 tygodni. W pierwszym etapie zaobserwujesz pojawianie się piany. Po tym czasie mikstura zacznie delikatnie fermentować. Kiedy miód będzie gotowy, użyj gumowego wężyka do odciągnięcia brzeczki. Następnie przelej ją do osobnego naczynia. Po dokładnym umyciu gąsiorka umieść w nim ponownie miksturę i szczelnie zatkaj korkiem z rurką.

Kiedy miód pitny jest dojrzały?

Dojrzewanie miodu pitnego trwa 1 – 1,5 roku. O tym, czy jest już w pełni dojrzały, decyduje stopień jego klarowności. Dobrze przygotowany trunek ma charakterystyczny, szlachetny smak i niezwykle bogaty aromat.

Lecznicze właściwości miodu pitnego

Teraz już wiesz, jak zrobić miód pitny, aby w pełni skorzystać z bogactwa jego smaku i słynnych właściwości leczniczych. Trunek ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Świetnie zatem wspomaga organizm w przypadku przeziębień i osłabienia. Posłuży także jako produkt antystresowy, pomagający w rozładowaniu napięcia nerwowego. Może również pozytywnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, zatem nie zwlekaj i wypróbuj go w swoim domu!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności